Czym ogrzewany jest dom? Nowy obowiązek dla właścicieli!

Czym ogrzewany jest dom

Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy, które nakładają nowy obowiązek na właścicieli domów. Każdy z nich musi złożyć deklarację w jaki sposób ogrzewany jest jego dom.

Ma to związek z powstaniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc walce ze smogiem w Polsce, w ramach programu “Stop Smog”.

Ewidencja ma być tworzona etapami, a pierwsze dane mają do niej trafić w ciągu trzech miesięcy.

zlikwiduj kopciucha
Warszawski program antysmogowy – pozyskaj dotację i zlikwiduj kopciucha!

WSPRACIE FINANSOWE I DOTACJE W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU “CZYSTE POWIETRZE” I WARSZAWSKIEGO PROGRAMU “ZLIKWIDUJ KOPCIUCHA”

  • ULGA TERMOMODERNIZACYJNA – ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. więcej informacji >
  • PROGRAM “CZYSTE POWIETRZE” – ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła.
    W związku z tym, że pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym można starać się o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych np. w ramach programu “Czyste Powietrze”. więcej informacji >
  • WARSZAWSKI PROGRAM “ZLIKWIDUJ KOPCIUCHA”.
    Zachęcamy do skorzystania z warszawskiego programu dotacji na: wymianę kopciucha i instalację odnawialnych źródeł energii. Zlikwiduj kopciucha! więcej informacji >

W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) będą znajdować się dane opisujące źródła emisji zanieczyszczeń w sektorze komunalno-bytowym. W bazie znajdą się informacje dot. źródeł spalania paliw w budynkach mieszkalnych wielolokalowych, w domach jednorodzinnych oraz w lokalach usługowych i budynkach publicznych z kotłowniami.

W rejestrze znajdą się też dane o otrzymanej pomocy finansowej na wymianę tzw. kopciucha czy kotła grzewczego i termomodernizację budynku. Rejestr uzupełniany będzie przez m.in. kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy instalacji grzewczych w budynkach.

Midea M-Therm II
REKLAMA

Projekt jest dofinansowany z budżetu Unii Europejskiej i tworzony będzie etapami. W pierwszej fazie do ewidencji trafią dane o źródłach spalania od właścicieli i zarządców nieruchomości. Mają oni 12 miesięcy na przekazanie informacji czym ogrzewany jest dom.

W przypadku nowopowstałych domów i nieruchomości zgłoszenie należy przekazać do 14 dni od daty ich uruchomienia.