Problemy z klimatyzacją – najczęstsze usterki i awarie

Problemy z klimatyzacją

Klimatyzacja, to instalacja technologiczna, która wymaga regularnego serwisu i konserwacji, co w zdecydowany sposób przyczynia się do bezawaryjnego działania urządzeń, a także do wyeliminowania ryzyka złego wpływu na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Masz problemy z klimatyzacją? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
☎ 794-602-307
✉ biuro@espserwis.pl

Dla zapewnienia sprawnego i efektywnego działania klimatyzacja wymaga stałej i systematycznej opieki serwisowej. Tylko sprawne urządzenia są w stanie spełnić swoją funkcję, zapewnić komfort cieplny oraz odpowiednią jakość powietrza, w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Problemy z klimatyzacją – najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Klimatyzator nie chce się włączyć – klimatyzacja nie włącza się, nie reaguje na pilota. Należy sprawdzić rozdzielnię elektryczną i bezpieczniki.

Warto także wymienić baterie w pilocie. Bardzo często na obudowie jednostki wewnętrznej klimatyzacji sygnalizowane są kody błędów – diody na obudowie świeca się w różnych kombinacjach. Kod błędu należy odczytać z listy kodów dedykowanych temu urządzeniu.

Najczęściej diagnozowanymi usterkami klimatyzacji, to uszkodzenie płyty głównej jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej, błąd czujników, awaria sprężarki, itp. Diagnozę urządzenia należy zlecić profesjonalnej firmie serwisowej, która na podstawie wytycznych producenta ustali przyczyny awarii oraz naprawi urządzenie.

Z klimatyzatora wydobywa się brzydki zapach – co do zasady zaleca się regularne czyszczenie klimatyzacji dedykowanymi preparatami, które usuwają grzyby, bakterie i pleśnie powstające w urządzeniu na wskutek wilgoci.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji zaleca się przeprowadzać nie rzadziej niż dwa razy do roku. Dzięki temu urządzenie nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie, a także będzie działało wydajnie i bezawaryjnie przez lata.

Z klimatyzatora kapie i leje się woda – chłodne powietrze wydobywające się z klimatyzacji schładza temperaturę pomieszczeniu i jednocześnie osusza je.

Skutkuje to skraplaniem się wody, która spływa do tacy ociekowej klimatyzatora. Z tacy ociekowej woda odprowadzana jest grawitacyjnie (zgodnie z zasadami fizyki) lub za pomocą pompki skroplin (mechanicznie) na zewnątrz lub do kanalizacji.

W przypadku kiedy odpływ wody nie jest drożny lub nie działa pompka skroplin woda zbiera się na tacy ociekowej, a jej nadmiar po przekroczeniu określonego poziomu zaczyna się wylewać z klimatyzatora.  Niska efektywność odprowadzania wody może być spowodowana także nieprawidłowym wykonaniem instalacji odpływu skroplin: brak odpowietrzenia, brak syfonów, zbyt mała średnica rurek.

Klimatyzator pracuje nieefektywnie i nie chłodzi pomieszczenia – jednym z najczęstszych powodów jest bardzo duże zabrudzenie klimatyzatora.

Zabrudzone filtry i chłodnice hamują odpowiedni przepływ powietrza. Oprócz wydajności ma to także wpływ na zwiększenie poboru prądu, koszty eksploatacji oraz żywotność urządzenia.
Należy pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzatora, myciu i czyszczeniu elementów: filtry, chłodnice, turbiny.

Brak czynnika chłodniczego w układzie – to kolejna z najczęstszych przyczyn niechłodzenia klimatyzacji.

W przypadku kiedy w układzie jest nieszczelność urządzenie narażone jest na utratę czynnika chłodniczego oraz inne poważne następstwa takie jak uszkodzenie sprężarki i innych kluczowych podzespołów.
Zgodnie z ustawą F-Gazy w przypadku stwierdzenia nieszczelności należy odnaleźć nieszczelność, naprawić ją i dopiero uzupełnić czynnik chłodniczy w układzie.

Certyfikaty firmy ESP Serwis sp. z o.o. – kliknij tutaj >